PLAC ZABAW i INNE ELEMENTY MAŁEJ ARCHITEKTURY NA GARAŻU
Są różne sposoby montażu urządzeń na stropach garaży czy budynków, ale wszystkie podporządkowują się jednemu podstawowemu wymogowi:
nie przerwania ciągłości izolacji przeciwwodnej
montaż można zrobić na kilka sposobów:
- Przy użyciu stóp fundamentowych - kotw mocujących urządzenia do stropu – sposób inwazyjny względem izolacji. Stosowany ze względu na specyfikę urządzeń (huśtawki, karuzele, bujaki ) lub zbyt małą grubość warstw nad izolacją w wyniku czego nie jesteśmy w stanie ukryć fundamentu urządzenia.
Przy takim montażu należy zwrócić szczególna uwagę:
- na obróbkę przejścia mocowania na styku kotwa – izolacja,
- na chemiczną obróbkę otworu kołków, dybli
- na wytrzymałość stosowanych kołków, dybli czy użytego kleju.
W zasadzie można w ten sposób zamocować większość urządzeń, wadą jest konieczność zastosowania nawierzchni gumowej jako wykończenia stropu o grubości dobranej do HIC urządzenia. Takie rozwiązania zastosowaliśmy przy montażu naszych urządzeń na SKY TOWERZE, gdzie dodatkowym wymogiem było zaprojektowanie i zrealizowanie takiego systemu kotw, by urządzenia można było okazjonalnie w przeciągu kilku minut zdemontować i przenieść. Udało się!!! i realizacja już jest zakończona.foto: montaż na garażu przez stopy metalowe
- Na fundamentach głęboko (poniżej 20cm) ukrytych pod wierzchnią częścią stropu ale będących nad izolacją przeciwwodną. Przy takim sposobie mocowania istnieje możliwość zastosowania nawierzchni sypkiej jako podłoża amortyzującego pod urządzeniami.
Polecane urządzenia: w zasadzie możliwe wszystkie, jednak grubość pozostającej do dyspozycji przestrzeni na fundament definiuje jego wielkość i rodzaj zazbrojenia, które muszą równoważyć występujące siły w danym urządzeniu.
Takie rozwiązanie zastosowaliśmy min. na osiedlu przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiufoto: montaż na garażu fundamenty prefabrykowane
foto: głeboki fundament nawierzchnia sypka
- Na fundamentach płytko (mniej niż 20cm) ukrytych pod wierzchnią częścią stropu ale będących nad izolacją przeciwwodną. Ze względu na wymogi normy dotyczącej placów zabaw i ukrycia fundamentu pod powierzchnia na min 20cm zachodzi konieczność zastosowania nawierzchni elastycznej (układana z płyt gumowych lub wylewana)
Dobór urządzeń jest w zasadzie dowolny lecz stosowanie huśtawek narzuca wykonanie specjalnych fundamentów których wielkość i zazbrojenie zrównoważy występujące w nich siły.
Takie rozwiązanie zastosowaliśmy min. Na osiedlu przy ul. Nyskiej we Wrocławiufoto:głeboki fundament na garażu
- Zespolone z elementami naziemnymi , gdzie fundament urządzenia zabawowego zastąpiony jest ciężarem gazonu, donicy, schodów czy płyt dekoracyjnych wyposażenia naziemnego.
W takich rozwiązaniach najlepiej sprawdzają się piaskownice, wszelkiego rodzaju domki i wieże o HIC do 60cm, oraz ławki, pergole, kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Rodzaj podłoża jest uzależniony od HIC urządzeń czy wykorzystanych elementów małej architektury.
- Takie rozwiązanie zastosowaliśmy min. na osiedlu przy ul. Kminkowej we Wrocławiu.
Zainteresowanym pomocą w technicznym i rysunkowym rozpracowaniu podanych wyżej rozwiązań służę pomocą pod mailem: